Excel'de tekrarlanan adresleri silmek

Adres listeleri genellikle Excel ile yönetilir. Adres listeleri sıklıkla tekrarlanan adresler içerir:

Excel'de tekrarlanan adresleri

Excel'deki bu yinelenen adresleri rahatça ve fazla çaba harcamadan silmek için yapmanız gereken en iyi şey:

 1. Hala indirmediyseniz, DedupeWizard'ı ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz. Programı yükleyin ve bir deneme aktivasyonu talep edin. Böylece programla herhangi bir kısıtlama olmadan bir hafta boyunca ücretsiz olarak çalışabilirsiniz.
 2. DedupeWizard'ı başlatın ve "Bir dosya içinde çift kayıt arama" işlevini çalıştırın:

  Bir dosya içinde çift kayıt arama

 3. "Posta Adresi" 'ni yinelenenler için arama kriteri olarak seçin ve ardından "Sonraki" butonuna basın:

  Arama kriteri

 4. Bir sonraki adımda, işlem yapılacak Excel dosyasını seçin:

  File selection one table tr

 5. Daha sonra, Excel tablosunun hangi sütununda programın bilgi bulacağını belirteceğiniz bir iletişim penceresine yönlendirilirsiniz. Program, sütun başlıklarını kullanarak bu atamayı bizim için mümkün olacak en iyi şekilde hali hazırda yapmıştır. Örneğin, tablomuzdaki "Street" sütunu sokak ibaresi içerir:

  Alan tayini

 6. Bir sonraki iletişim penceresinde, genelde hepsi olmak üzere, programa hangi adres bileşenlerinin karşılaştırılacağını belirtebiliriz. Ayrıca, sonuç bölümünde gösterilmesi gereken, iki adres arasındaki hesaplanan eşleşme faktörünün ne kadar büyük olabileceğini seçebiliriz. Örneğimizde, eşleşme derecesi için "%70" eşiği kullanılmıştır:

  Confidence score tr

 7. "Sonraki" butonuna bir defa daha basıldığında, veriler işlenecektir. Program kısa bir süre içinde sonuçların özetini verir:

  Arama sonucu

 8. Daha sonra karşılaştırma sonuçlarını tablo olarak görebileceğimiz bir ekrana yönlendiriliriz. Burada "sil" sütunundaki kırmızı çarpı işaretini kaldırarak veya gruptaki başka bir adrese taşıyarak sonuçlar üzerinde değişiklik yapabiliriz:

  Arama sonucu

 9. Sonuçlardan tatmin olduğumuzda, sonuç çıktısını alabilir veya son adımda ihtiyaçlarımıza göre işleyebiliriz. Çıktı alınabilecek silme kayıtlarına ek olarak, tekrarlanan adresler doğrudan kaynak tablosundan da silinebilir veya silinen veriler yeni bir dosyaya kaydedilebilir:

  Results file tr

  Sonuçları işlemek için DataQualityTools, DedupeWizard'dan daha fazla olanak sunar. Diğerlerinin yanı sıra, eşleşmeler burada işaretlenebilir. Veya, karşılaştırma sonuçlarına göre, veriler tekrarlama grubundaki bir kayıttan diğerine aktarılarak tamamlanabilir. Burada bu işleme dair eksiksiz bir genel bakış bulabilirsiniz.